بعد از بازنشر یکی از عکس هایی که از شهرشان، و البته شهر والدینم، گرفته بودم:

- عکستونو گذاشتم با اجازه.
سلام.

+ سلام.
پیامتون رو تازه دیدم.
با تشکر از نگاهتون.
البته حرفه ای تَرش اینه که قبلش اطلاع بدید و عکاس1 رو روی عکس هم تگ کنید.

- حرفه ای گری و کاملا بهش عمل کردیم و اسمتونو mention کردیم که قابل دیدتر هستش نسبت به tag.
و tag چیزیه که هرکسی نمیتونه ببینه.
ولی mention قابل دیدتر هستش نسبت به tag.
چون tag م و گور تره.
عکاسان پیج ما که عکس می فرستند میگن دیگه هی به ما نگو. فقط اسمو بزن، عکسو پست بذار.
باشه پس من ازین به بعد عکسی از شما دیدم برعکس بقیه میام به شما اول میگم.
:)
و بعدش علاوه بر mention اونوقت tag هم میکنم.
:)

+ خب اونا خودشون عکس رو میفرستند همونطور که شما گفتید.
ولی چه با این اکانتم، چه اکانت قبلیم که دیلیتش کردم و عکساش خیلی بیشتر بود، پیج ها همیشه اول اطلاع میدن و علاوه بر منشن، تگ هم می کنن.
در هر صورت ممنون از شما. صفحه ی خوبی دارید و موفق باشید :)

- حذفش کردم پست رو که دیگه ناراحت نشید. والا من وقتی اسمتونو @mention میکنم و برای 14 هزار نفر اسم و اکانتتون قابل رویته نمیدونم دیگه چه نیازیه که tag کنم. و از طرفی میگید اول بگو. مگه این بده که از [...] یه عکس قشنگی گرفتید همه ببینند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه اولش میگفتم چه فرقی براتون میکرد. حرفه ای گری رو انجام دادم نام صاحب عکس رو برای 14 هزار نفر قابل رویت گذاشتم.

+ از اولش هم ناراحت نشده بودم، برداشت شخصی شما اینطور بوده. وگرنه من آدم رکی هستم، همون لحظه میگفتم که خوشم نمیاد و عکس رو حذف کنید (که توی این شرایط دیلیل برای این کار وجود نداره). شما عکس رو پست کردید، بعدش گفتید گه عکس رو گذاشتید! خب اون موقع که نودیفیکیشن میاد و خودم میبینم، حتی اگه شما نگید. تشکر هم کردم ازتون. اما دیگه بستگی داره آدم چقدر روحیه ی انتقادپذیر داشته باشه. که حرف من فقط انتقاد نبود، بلکه پیشنهاد هم بود. به هر حال من قصدم رنجوندن شما نبوده.


بعد از ارسال پیام آخر متوجه شدم که صاحب صفحه بعد از ارسال پیام آخرش بنده را Block کرده و حتی منتظر جوابش هم نمانده!! که بچه بودن، بی جنبه بودن و از همه مهمتر ضعیف بودن خودش را فریاد می زند! خوب شد که حرفی از «اجازه گرفتن» نزدم و به «اطلاع دادن» بسنده کردم. من آدمی هستم که به قوانین و قواعد پایبندم و از اینکه «چای نخورده پسرخاله شوند» خوشم نمی آید که به همین دلیل از سوی هموطنان لقب «سخت گیر» را دریافت کرده ام. کسی باید به این دوست عزیز یادآوری کند که اگر شما  13.7K دنبال کننده دارید از صدقه سر عکس هایی است که دیگران گرفته اند وگرنه به خودی خود چیزی تولید نکرده اید. هستند صفحه هایی که ذکر می کنند عکس هایتان را با هشتگ فلان در صفحه ی خودتان ارسال کنید و ما عکس های برتر را ارسال خواهیم کرد که در این صورت نیازی به اجازه گرفتن و اطلاع دادن نیست و همیشه از Mention و Tag استفاده می کنند. این مسئله مشابه همان حق کپی و رایت آلبوم های موسیقی و DVDهای فیلم و سریال است که در کشور ما اصلا معنی ندارد!


1. هیچ وقت ادعا نکرده ام که عکاس هستم و به هیچ عنوان اسم خودم را عکس نمی گذارم. حتی وقتی دیگران با این لقب صدایم می کنند توضیح می دهم که من فقط با گوشی موبایلم عکس می گیرم و به عکس گرفتن علاقه مندم. و البته دوست دارم که عکاسی را حرفه ای دنبال کنم. به صورت کلی در متن از واژه ی عکاس استفاده کردم به این دلیل که احتمالا تعدادی از عکس هایی که در آن صفحه ارسال شده را عکاسان گرفته اند، یا حداقل کسانی که علم عکاسی دارند.