خیالپرداز نادان

من یک پارادوکسم

خیالپرداز نادان

من یک پارادوکسم

خیالپرداز نادان

مینویسم هرآنچه را در ذهنم میگذرد. مینویسم تا بتوانم زنده بمانم!

+ کوچ کرده از بلاگفا.

++ محلی برای تخلیه‌ی خشم، چسناله و اعتراض.

+++ رمز پست‌ها را برای آن‌هایی که باید، فرستاده‌ام.

آخرین نظرات

Size DOESN'T Matter

يكشنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۴۷ ق.ظ

بیبی‌فیس بودن در همه‌جای دنیا یک امتیاز محسوب می‌شود. همه‌جای دنیا به‌جز ایران. ایران هیچ‌چیزش به دنیا نرفته! متعلق به سیاره‌ی درب و داغان دیگری است انگار. باریک بودن هم در همه‌جای دنیا امتیاز محسوب می‌شود -که البته من با این ملاک‌ها موافق نیستم و از نظر من همه‌ی بدن‌ها زیبا هستند- همه‌جای دنیا به‌جز این جغرافیای گربه‌ای شکل (البته عده‌ای هنوز گربه‌ی نقشه را ندیده‌اند و درک نمی‌کنند که از چه چیز حرف می‌زنم.) اگر هم بیبی‌فیس باشید و هم باریک، باید خوشحال باشید. چون جوان‌تر به نظر می‌رسید. البته در همه‌جای دنیا باید خوشحال باشید به‌جز ایران! اینجا کسی شما را جدی نمی‌گیرد چون خیال می‌کنند که بچه هستید! ماه پیش سرما خوردم و رفتم درمانگاه. پزشک سنم را پرسید. گفتم 26. مرا نگاه کرد و گفت «26 سااااال؟! من خیال کردم سوم راهنمایی هستی!!» سوم راهنمایی یعنی 14 سال!
هفته‌ی قبل‌ترش راننده‌ی تاکسی درباره‌ی بازگشایی مدارس و دانش‌آموز بودن صحبت می‌کرد و گفت «خوش به حال شماها!» وقتی که فهمید 26 ساله هستم گفت «خیال کردم اول دبیرستانی!»
آن آقایی که زباله‌های بازیافتی را از ما تحویل می‌گیرد طوری با من رفتار می‌کند که انگار یک نوجوانِ بامزه هستم. خانم‌های باشگاه هم همینطور، و فروشنده‌ها و تقریبا بیشتر آدم‌هایی که مرا می‌بینند. حتی در دورِ همی‌های دوستانه و غریبانه تا زمانی که سن واقعی‌ام را ندانند مرا جدی نمی‌گیرند و چندان به من و حرف هایم توجه نمی‌کنند، به خصوص پسرها. مردم ما بای‌دیفالت خیال می‌کنند که هرچه بزرگ‌تر می‌شوی باید درشت‌تر شوی. هنوز این قضیه هضم نشده که عده‌ای در هر سن و تحت هر شرایطی می‌توانند باریک‌اندام باشند. و بای دیفالت خیال می‌کنند که قرار است با بالاتر رفتن سن، رسمی‌تر و سنگین‌تر(!؟) لباس بپوشیم. و البته بای‌دیفالت خیال می‌کنند رابطه‌ی مستقیمی بین درشت بودن و قدرتمند بودن وجود دارد؛ هرچه چاق‌تر، زورِ بیشتر و البته سالم‌تر. هرچه لاغرتر، مُردنی‌تر و مریض‌تر. که خب من این عزیزان را جهت شفاف‌سازی به باشگاه خودمان دعوت می‌کنم.
نمی‌دانم چطور شد که در یوتوب سر از ویدیوی آن دختر نوجوان درآوردم -البته ذات یوتوب همین است. یکهو به خودت می‌آیی و می‌بینی که دنبال راه‌های بستن باندانا بودی و حالا نشسته‌ای به تماشای ویدیوی اختلالات تغذیه- اسم دخترک را یادم نیست اما ویدیویی تهیه کرده بود از مجموع عکس‌های دوران کودکی تا نوجوانی‌اش و توضیحاتی که زیر هر عکس بود. که چطور با مقایسه‌ی بدن خودش و دیگران سلامتی‌اش را از دست داد و مبتلا به بیماری آنورِکسیا شد؛ صرفا به این دلیل که در جمع دوستانش حس می‌کرد که از بقیه درشت‌‌اندام‌تر است (سایز مدیوم) که خوشبختانه دوره‌ی درمان را آغاز کرد و الان حالش خیلی بهتر است. تمام مدتی که این ویدیو را تماشا می‌کردم به این فکر می‌کردم که من هم باید یک روزی دست به کار شوم و ویدیویی تهیه کنم تا دنیا خبردار شود که چطور «اسکلت» «خاش؛ در گویش گیلکی به معنی استخوان ماهی، که حتی برای قربان‌صدقه رفتن هم از آن استفاده می‌کنند!!» «خاشِ سگ؛ در گویش گیلکی به معنای تکه استخوانی که سگ آن را می‌لیسد» «اسکلت با روکش پوست با یه ملاقه خون» «تو دیگه چرا اومدی باشگاه؟! میخوای استخونات رو آب کنی؟؟!!» «چقدر لاغر شدی» «چقدر لاغری» «چرا اینقدر لاغری؟!» «تو دیگه خیلی لاغری آخه. این کوچیکترین سایزیه که داریم؛ فروشنده‌ی مغازه در حال توجیه خودش و لباس های بنجلِ فیکش که سایزبندی استاندارد ندارد» «نمی‌خوای یکم چاق بشی؟» «یکم غذا بخور» «تو مگه غذا هم می‌خوری؟!» «تو که جون نداری اصلا» «تو که هیچی نداری» «تو که آخه هیچی نداری؛ فروشنده ی لباس زیر زنانه در حال توجیه خودش و سوتین‌های سایز بزرگش» «یکم غذا بخور جون بگیری. دو روز دیگه چطوری می‌خوای به بچه‌ت شیر بدی؟؟!! (اشاره به سایز پستان)» «مثل خطکشی چرا!» «مداد» و سایر جملات تحقیرآمیز از جانب خانواده و معلم و مربی و آشنا و غریبه در هر زمان و مکانی، در طی 2 دهه از زندگی‌ام عزت‌نفس و اعتماد به‌نفس من را نشانه رفت و زندگی را از آنچه که بود هم سخت‌تر کرد.

۹۷/۰۸/۱۳
• عالیس •

نظرات  (۱۱)

۱۳ آبان ۹۷ ، ۰۶:۵۸ جولیک ‌‌‌‌‌
جدا من همیشه برام سوال بوده چرا لاغر بودن ما رو میزنن تو سرمون. تازه من لاغرم نیستم، شکم دارم به چه بزرگی! بعد به من میگن چرا لاغری:|
فک کنم برا همینه که هیچ مدل مطرح ایرانی نداریم:)))) 
پاسخ:
و سوال بعدی اینه که چرا لاغرا هیچوقت از چا‌ها نمی‌پرسن که چرا چاقی؟! :|
والا! اونقدر طرف رو می‌کوبن تا دیگه هیچوقت احساس زیبایی نکنه!
مدل‌های ما همه سایز ایکس‌لارج هستن! :)))
:/ دقیقا همه فکر میکنن من بچه مدرسه‌ایم و گاهی اوقات این خیلی آزاردهنده میشه. حتی کسایی که یکی دو سال ازم کوچیکترن طوری باهام رفتار میکنن انگار بچم.
معمولا وقتی یه رژ یا لباسی بهم بیاد اینجوری ازم تعریف میکنن که سنتو بیشتر نشون میده :))
پاسخ:
وای اونایی که از آدم کوچیکتر هستن و خیال می‌کنن که بچه‌ای، از همه بیشتر روی مخن!!
علاوه بر بیبی‌فیس و باریک بودن، یه دلیل سوم وجود داره و اون استایل لباس پوشیدنمه. لباسای من هیچوقت جدی نبوده. که خود این قضیه به تنهایی سنم رو کم‌تر نشون میده.
گرفتاریم به خدا! :)))
چرا اینقدر اکثرا به هم کار دارن اه اه 
پاسخ:
به تنها چیزی که کار ندارن، زندگی خودشونه. اون انرژی رو اگه برا خودشون می‌ذاشتن الان جایگاه بهتری توی دنیا داشتیم.
کلا ما باید بخاطر چیزهایی که دست خودمون نیست جواب پس بدیم  به بقیه..
و مسخره و ...بشیم:|
پاسخ:
تازه جوابشون رو هم که بدیم ناراحت میشن!!
۱۳ آبان ۹۷ ، ۱۷:۰۴ حورا رضایی
زن باید یه پره گوشت داشته باشه رو نگفتی.
هیچ‌وقت لاغری‌ام و حرف دیگران درباره‌اش _تمام اون نوشته‌هایی که تو گیومه نقل کردی_ اثری روم نداشت؛ اما جدی گرفته نشدن به‌خاطر چهره‌ی بیبی‌فیس خیلی رو اعصابم بوده و هست.
پاسخ:
آره آره، اون جا افتاد!
خلاصه به هر نحو و از هر سوراخی که شده باید روی اعصاب بقیه برن!
۱۳ آبان ۹۷ ، ۱۹:۰۷ زهرا حسین زاده
من شانسی که آوردم اکثر آدمای اطرافم این قضیرو واسم یه مزیت میدونستن و ازم تعریف کردن و خیلی دوسداشتن حتی شبیه منم بشن.
بجز اون خانومی که تاکید داشت بزرگ شم چاق میشم حتما :))
پاسخ:
چه خوب.
آره یادمه اون رو! اصلا هم که بهت حسادت نمی‌کرد! :)))
وات د فاک ایز رانگ ویث دیس ملت؟؟!!! بابا بکشین بیرون، انگار همه باید طبق استانداردای اونا زندگی کنن، نه دست از سرافراد چاق برمیدارن نه لاغر نه متوسط! خیلیا ک رسما حسودن :/ و های فایو در ضمن، منم ک بیبی فیسم و کسی اصولا منو جدی نمیگیره :|
پاسخ:
دنت نو واقعا!
کلا علاقه‌ی شدیدی دارن که سرشون رو بکنن توی ماتحت بقیه!
اسیریم به خدا! :|
و چیزایی ک ادم دست خودش نیس و خودشون توی اون مورد خیلی خوبن رو میکوبونن تو سرت، انگار ک سرطان داری مثلا ‎:|‎
پاسخ:
والا سرطان داشتن هم دست خودم آدم نیست. مسئله اینه که چرا اینقدر سطحی و فضولن!
۱۴ آبان ۹۷ ، ۱۹:۳۶ [ پَریـ ـزاد ]

:) اوضاعِ منم همینجوریه، هر وقت با  این حرفا و رفتارا مواجه می شم با خودم فکر می کنم: آیا دختر یا پسر دیگه ای هم مثل من هست؟! آیا اونام تو همچین شرایطی قرار می گیرن؟! چی کار می کنن؟!آیا دلشون می شکنه؟!حالشون چطوره؟!" :) بعد از وارد شدن به دبیرستان، به خودم فهموندم من خیلی از کارای دلخواهم ُ می تونم انجام بدم، که بیشتر همسن و سالام نمی تونن، من از قید و بند فکر مردم آزادم!... . 

پاسخ:
حرفت درسته. ولی یه سری مسائل هست که آدم آسیب می‌بینه از اونا، به خصوص توی بچگی. و بعضی از این زخم‌ها بهتر میشن اما هیچ‌وقت به طور کامل التیام پیدا نمی‌کنن.
توی ایران هرجوری که باشی فرقی نمیکنه ، به هرحال ازدید دیگران که خودشونو ملکه های زیبایی خاورمیانه وحتی دنیا میبینند زشتی ! 
ازوقتی که به دنیا اومدم ۵ کیلو بودم که فکرنمیکنم چیز عادی ای باشه وبدن من مثل دیگران نیست ، وخانوادم از سن ۶-۷ سالگی بهم میگفتن باید رژیم بگیری ،همیشه خودمو زشت میدونستم و همین الانشم میدونم ، کاش فقط یکذره اگاهی توی ایران وجود داشت . البته خارج از ایران هم این مسئله کم نیست ، دقت که میکنم خیلی از بازیگرهای چاق چه خانم چه اقا ، بازیگرفیلم های کمدی هستند ، انگار در چاقی طنزی وجود دارد 
انگار تمام ادم های چاق ، دامب و فانی ان براشون 
کاش بعضی ادمها واین دنیا انقد پوچ نبود که بخاطر ظاهر وجنسیت کسیو ازاربدیم 
پاسخ:
مردم خیلی حقیرن. می‌خوان با تحقیر کردن تو کمی حس بهتری پیدا کنن نسبت به خودشون و مشکلات لعنتی خودشون رو برای دقایقی فراموش کنن!
دختردایی من بچگیاش لاغر بود. و لاغریش عادی بود. منتها والدینش اصرار داشتن که بدنش پرتر بشه. و اونقدر بردنش دکتر و انواع و اقسام قرص‌های ویتامینه رو بهش دادن که بعدش اونقدر دچار اضافه وزن شد و الانم کاری از دستشون برنمیاد. و این بچه همیشه ناراحته که دوستام توی مدرسه مسخره‌م می‌کنن.
حالا اینایی که میگی همیشه برای من برعکس بوده مهناز. من همیشه بابت لاغر بودنم مسخره شدم. از همون اول راهنمایی اونقدر متلک شنیدم از پسرها. و واقعا می‌ترسیدم از متلک‌هاشون. قلبم تند تند میزد. هنوزم اون صحنه‌ها رو یادمه. حالا تمسخر خانواده و فامیل و غریبه که بماند.
اونایی که دیگران رو به این شکل آزار میدن و همیشه درباره‌ی ظاهر بقیه حرف میزنن، ادمایی سطحی و توخالی هستن. و اکثرشونم این رو نمی‌دونن. چون اگه می‌فهمیدن که اوضاع این نبود.
همونقد که fat shaming باید جلوش گرفته بشه ، skinny shaming هم مهمه وباید جلوش گرفته بشه 
قطعا همینطوره ادمای پوچ این حرفارو میزنن ولی توی ایران حتی پیدامیشن ادمایی که خیلی فهم وشعوربالایی دارن ولی اعتقاد دارن باید همه دنیا مدل های ویکتوریا سیکرت باشن و این اوج فاجعس 
پاسخ:
شاید هم ماها فقط خیال می‌کنیم که فهم و شعور بالایی دارن؛ شاید اونا بیشترِ چیزی که هستن رو تظاهر می‌کنن.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی